W poprzednim odcinku zastanawialiśmy się, jak w najprostszy sposób zmierzyć odległość między Ziemią a gwiazdami. Najbliższe z nich (nie licząc Słońca) są tak oddalone, że lot do nich trwałby dłużej, niż cała nowożytna historia ludzkości. A na pokładzie statku kosmicznego musiałby się zmieścić jeszcze bardzo długi sznurek mierniczy! 😉
Opisana wcześniej metoda nie sprawdza się przy bardzo oddalonych obiektach. Dlatego w najnowszym odcinku zajmiemy się jeszcze dwoma innymi sposobami mierzenia odległości; jedna z nich wykorzystuje fakt, że im coś dalej, tym ciemniejsze nam się wydaje, druga zaś korzysta z rozszerzania się wszechświata i znanego wszystkim, których kiedykolwiek mijał rozpędzony motocykl, efektu Dopplera.
Zapraszam do słuchania!
Z piątego odcinka Świata w trzy minuty dowiecie się m.in.:
- co ma wspólnego odległa żarówka z gwiazdą, i że różne gwiazdy świecą w różny sposób;
- czym jest jasność absolutna gwiazdy i do czego nam się to może przydać;
- że światło gwiazd blaknie wraz ze wzrostem odległości (do tego chyba nie trzeba słuchać tego odcinka, prawda?);
- że znany nam z życia codziennego efekt Dopplera (powoduje, że ton silnika motocykla zmienia się w zależności od tego, jak szybko motocykl się od nas oddala lub do nas zbliża) działa również na fale świetlne; im szybciej gwiazda się od nas oddala, tym bardziej czerwona nam się wydaje…
- …i że pozwala nam to obliczyć, jak daleko jest jakaś gwiazda – bo wszechświat się rozszerza, i dalsze jego obszary oddalają się od nas szybciej, niż bliższe;
- oraz że w tym roku Jowisz i Wenus będą pierwszymi wigilijnymi „gwiazdkami”.
Jednocześnie przypominam, że warto subskrybować podkast za pośrednictwem iTunes lub RSS (odnośniki poniżej). Jeśli uważasz, że warto, zostaw też parę dobrych słów w recenzji na iTunes i podeślij informację o podkaście znajomym. Dzięki i do usłyszenia w okolicach Nowego Roku!