Klon. Takie samo DNA. Idealna kopia. Nie do odróżnienia od pierwowzoru. Omalże lustro . Czy na pewno? O klonowaniu zwierząt – i o naszym odlotowym konkursie – 30 odcinek Świata w trzy minuty. Zapraszam!
Temat dzisiejszego odcinka jest zainspirowany 31. odcinkiem podkastu Nerdy Nocą, w którym Kaja z bratem omawiają naukowe ciekawostki związane z seksem i jedzeniem. Odcinek bardzo polecam, ale ostrzegam, że bywa nieco nieodpowiedni dla młodszych słuchaczy.
Klonowanie. Tworzenie idealnej kopii z oryginału. Oczywiście biolodzy się z tym nie zgodzą, bo drobne różnice w materiale genetycznym są dopuszczalne, ale kto by się przejmował ich zdaniem? My wiemy lepiej.
- Poza literaturą SF, na okładkach dopiero od 1996 r., kiedy sklonowano pierwszego ssaka – owcę Dolly.
- Dolly była idealnym odwzorowaniem swojej mamy. Prawie idealnym – bo miała identyczne DNA jądrowe, zaś jej mitochondria pochodziły od jej matki zastępczej, w której organizmie się rozwijała przed urodzeniem. Ale wyglądała identycznie.
- Kiedy pożegnała się z tym światem, pojawiły się spekulacje, że odeszła młodo, bo urodziła się stara – w chwili urodzin miała mieć już 6 lat, czyli tyle, ile dawczyni materiału źródłowego.
- Padła na raka płuc, niezwiązanego z jej wiekiem – rzeczywistym czy genetycznym.
- Badania prowadzone na kolejnych sklonowanych zwierzętach wskazują, że fakt bycia sklonowanym nie ma wpływu na długość życia.
- Dolly była efektem jednej z 277 prób tego samego zespołu. Pierwszą udaną. Nauka się trochę rozwinęła, i dziś, na przykład, udaje się 70-80% prób sklonowania świń.
- Sklonowano też wymarłe zwierzę – koziorożca pirenejskiego – niestety, ten eksperyment się zakończył klęską chwilę po urodzinach.
- Istnieją klony, które da się odróżnić od oryginału na pierwszy rzut oka.
- Na przykład – urodzona w 2001 kotka o wdzięcznym imieniu CC (carbon copy, copy cat). Różni się od swojego genetycznego rodzica kolorem sierści. Przyczyna? Gen odpowiadający za umaszczenie jest aktywowany losowo. Nawet jeśli genetycznie koty są identyczne, to wyglądają inaczej.
- Little Nicky jest komercyjny klonem 19-letniego kota, po którego śmierci właścicielka zapłaciła 50’000 dolarów za następcę pupila.
Konkurs
Dzięki współpracy z projektem PozyczSamolot.pl, zapraszam na godzinny lot małym samolotem gdzieś nad Polską. Przez najbliższe cztery odcinki będę podawał jedno słowo konkursowe do wpisania w odpowiedni formularz.
Każdy może wypełnić zgłoszenie tylko raz – ale za to każdy może polecić podkast i konkurs komuś znajomemu, zwiększając swoje szanse na drugą nagrodę – 20-minutowy lot tym samym samolotem. Więcej szczegółów na podstronie konkursu.
Źródła:
- CC
- Nerdy Nocą – odcinek, który zainspirował dzisiejszy Św3m
- Owca Dolly, rewelacyjne podsumowanie w polskiej Wikipedii
- Little Nicky – Pet kitten cloned for Christmas
Licencja podkastu: CC BY-NC-ND. Jeśli chcesz go wykorzystać w celach niedozwolonych taką licencją, zapraszam do kontaktu.