Do narodzenia dziecka potrzeba dwóch osób. Mamy i taty. Ale czy w szczególnych przypadkach nie przyda się pomoc trzeciej?
Zapraszam do wysłuchania 38. odcinka Świata w trzy minuty – o tym jak nauka próbuje obejść problem chorób genetycznych.
Dziecko trójki rodziców. Naukowcy się na nie zżymają, ale to uproszczone określenie doskonale oddaje biologiczny status urodzonego kilka miesięcy temu temu chłopca. Czy da się wykorzystać fragmenty jajeczka obcej kobiety jako magazyn części zamiennych potrzebnych do urodzenia zdrowego dziecka? Jak się okazuje – da się.
W skrócie:
- Żeby powstało życie, konieczne jest jajeczko od kobiety i plemnik od mężczyzny.
- Jajeczko i plemnik zawierają materiał genetyczny (DNA), który jest zapisem tego, kim jesteśmy.
- W opisywanym przypadku, matka jest nosicielką Zespołu Leigha – strasznej choroby, która doprowadziła do śmierci dwójki jej dzieci.
- Choroba ma związek z uszkodzonym mitochondrium jajeczka – czymś w rodzaju komórkowej elektrowni, której prawidłowe działanie jest konieczne do dobrego rozwoju płodu.
- Mitochondrium nie przenosi informacji genetycznej o człowieku.
- Gdybyśmy zastąpili w jajeczku mitochondrium białej matki – mitochondrium azjatki, urodzone dziecko nie miałoby żadnych cech ludzi z dalekiego wschodu.
- Zatwierdzona w Wielkiej Brytanii metoda polega na zapłodnieniu zarówno jajeczka matki, jak i jajeczka dodatkowej osoby – i zastąpieniu jądra powstałego u zdrowego zarodka – jądrem z zarodka z uszkodzonym mitochondrium.
- Jednak ze względów religijnych – matka jest muzułmanką – nie chciano dopuścić do uszkodzenia zapłodnionej komórki jajowej.
- Dlatego najpierw przeniesiono jądro z jajeczka matki do jajeczka zdrowej osoby, a następnie doprowadzono do zapłodnienia.
- W kwietniu urodził się zdrowy chłopiec.
- Cały proces został przeprowadzony w Meksyku, przez amerykański zespół, rodzice pochodzą z Jordanii. W USA obowiązuje zakaz przeprowadzania tego typu procedur.
Źródła:
- New Scientist i artykuł, na którym bazują wszystkie doniesienia o tym wydarzeniu.
- Zespół Leigha – opis choroby, którą przenosi matka chłopca. W artykule z New Scientist więcej informacji, z czym w praktyce ta choroba się wiąże.
- New York Times i artykuł, z którego dowiedziałem się o całej sprawie.